Uczymy i wychowujemy od 1916 roku

PREZES  

KASY ROLNICZEGO  

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

 Adam Sekściński  


Szanowni Rolnicy, Drogie Dzieci!


Lato to organizacyjnie bardzo trudny czas dla rolników i ich rodzin. Gorączka sianokosów, żniw, zbiorów owoców i zabiegów pielęgnacyjnych, dodatkowo w warunkach wysokich temperatur, sprzyja wypadkom podczas wykonywanej pracy. Ponadto Dzieci przebywające na wakacjach, pozostawione bez należytego nadzoru na terenie gospodarstwa narażone są na wiele zagrożeń.  
Pamiętajcie więc Państwo o bezpiecznym użytkowaniu ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, o bezpiecznym transporcie, obsługiwaniu zwierząt i stosowaniu środków ochrony roślin.
o Wyposażcie maszyny w osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem, zwłaszcza wały odbioru mocy.  
o Bezwzględnie wyłączajcie silnik ciągnika wychodząc z kabiny a wszelkie naprawy maszyn wykonujcie przy wyłączonym napędzie.  
o Nie przewoźcie osób na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach  do tego nieprzeznaczonych.  
o Utrzymujcie ład i porządek na terenie obejścia.
o Dbajcie o bezpieczeństwo prac na wysokości – w pomieszczeniach gospodarczych, wykopach, zbiornikach i na drabinach. 

o Wychodźcie z kabiny ciągnika twarzą do maszyny z zachowaniem trzypunktowego podparcia,  a z załadowanej przyczepy schodźcie zawsze po drabinie.  
o Pracujcie w odzieży roboczej oraz obuwiu o należytej przyczepności do podłoża  i usztywniającym nogę w stawie skokowym, wyposażeni w odpowiednie ochrony pracy.
o Uważajcie też na kleszcze zabezpieczając skórę przed ich ukąszeniem.
Rodzice, nie zapominajcie o dzieciach!  
o Zapewnijcie maluchom opiekę dorosłych. 

o Oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i stwórzcie dla nich w gospodarstwie bezpieczne miejsce do zabawy.  o Nie angażujcie ich do prac zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Szeroki zakres informacji na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym znajduje się  w broszurach i innych opracowaniach zamieszczonych na stronie internetowej www.krus.gov.pl  w zakładce Prewencja, a także w placówkach terenowych KRUS.
Na zakończenie życzę Wam Rodzice-Rolnicy spokojnej i bezpiecznej pracy oraz obfitych plonów, a Dzieciom radosnych i udanych wakacji.
Czerwiec 2017

 

 

 

Zdjęcie Artykułu

 

 

Certyfikaty

cert1

 

kod certyfikatu

Odwiedziło nas:

Dzisiaj68
W tym miesiącu523
Wszystkich gości36549