Uczymy i wychowujemy od 1916 roku

 

Projekt Recepta na zdrowego ducha

 

Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu - to motto, które przyświecało uczestnikom projektu „Recepta na zdrowego ducha”, który realizowany był od października do końca grudnia w ramach projektu "Gmina Niedrzwica Duża to my- rozwijamy ją razem!

 

Dla uczestników projektu zrealizowane były zajęcia taneczne (4grupy) oraz warsztaty kulinarne i spotkanie z dietetykiem. Adresatami przedsięwzięcia były dzieci z przedszkola, uczniowie szkoły oraz dorośli. Oprócz promowania zdrowego stylu życia, projekt zakładał integrację międzypokoleniową.

 

Troska o zdrowie to najlepsza inwestycja na jaką możemy i powinniśmy sobie pozwolić. Liczne badania wykazują, że największy wpływ na zdrowie człowieka ma prowadzony przez niego styl życia, rozumiany jako zespół codziennych zachowań dotyczących m.in.: odżywiania, aktywności fizycznej i rekreacji, relacji międzyludzkich.

 

Dzieciństwo jest tym okresem w życiu człowieka, w którym kształtują się postawy określające obecne i późniejsze działania człowieka – również te dotyczące zdrowia, dlatego bardzo ważne jest to, co oferujemy dziecku w zakresie edukacji zdrowotnej. Poczynania wychowawcze powinny zmierzać do wdrażania dzieci już od najmłodszych lat do takiego stylu życia, który wzmacnia i pomnaża zdrowie. Edukacja dzieci w tym zakresie powinna rozpocząć się już w przedszkolu, dlatego działanie te są dla nas tak ważne.

 

Wiadomo, że w obecnych czasach bardzo niepokojący jest stan zdrowia i sprawności dzieci i młodzieży. Obecne warunki skłaniają do ograniczenia ruchu (jazda samochodem, oglądanie telewizji, komputer), a to przecież ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym i wskaźnikiem zdrowia. Ograniczenie ruchu sprawia, że dzieci są nie tylko mało sprawne, ale ich organizmy mają zakłócone różne ważne procesy życiowe. Dzieci łatwo zapadają na różne choroby i są mało odporne.

 

Dlatego też, nasza szkoła podejmuje działania promujące zdrowie. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania  szkoły. Uczestniczymy w programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia, dlatego projekt ten wydał nam się idealnym kluczem dla kontynuacji naszej pracy.

 

Dbałość o zdrowie ucznia, to jedno z zasadniczych zadań naszej szkoły, dążącej do pełnego i wszechstronnego rozwoju wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, wyrabiamy u nich nawyki zdrowego stylu życia, nauki i pracy.

 

Na warsztatach kulinarnych dzieci razem z rodzicami przygotowywały kolorowe kanapki, piekły reniferowe babeczki. Bardzo interesujące było spotkanie z dietetykiem, którego celem była poprawa świadomości uczniów i rodziców i wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych. Tematyka spotkania dotyczyła m.in.:

 

  • zwrócenie uwagi na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (regularność    żywienia, odpowiednie nawadnianie organizmu, jak powinny wyglądać: śniadanie, II śniadanie, podwieczorek i kolacja, czego powinniśmy unikać i dlaczego);

  • wpływ wody na właściwe funkcjonowanie młodych osób (norma dla dzieci i młodzieży);

  • zapotrzebowanie energetyczne dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;

  • zapoznanie uczniów z czytaniem etykiet produktów spożywczych (na co zwracać uwagę, co to jest wartość energetyczna i odżywcza, GDA, termin przydatności do spożycia, data minimalnej trwałości);

  • zwrócenie uwagi na jakość jedzenia w wieku szkolnym (co powinni jeść, czego unikać);

  • pułapki żywieniowe (skład wody smakowej i napojów kolorowych, skład Fast- foodów);

  • prawdy i mity dotyczące właściwego odżywiania;

  • zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy żywieniowe.

 

Zofia Stec

 

 

 

Zdjęcie Artykułu

 

 

Certyfikaty

cert1

 

kod certyfikatu

Odwiedziło nas:

Dzisiaj16
W tym miesiącu450
Wszystkich gości35748