Uczymy i wychowujemy od 1916 roku
Projekt Recepta na zdrowego ducha
Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu - to motto, które przyświecało uczestnikom projektu „Recepta na zdrowego ducha”, który realizowany był od października do końca grudnia w ramach projektu "Gmina Niedrzwica Duża to my- rozwijamy ją razem!
Dla uczestników projektu zrealizowane były zajęcia taneczne (4grupy) oraz warsztaty kulinarne i spotkanie z dietetykiem. Adresatami przedsięwzięcia były dzieci z przedszkola, uczniowie szkoły oraz dorośli. Oprócz promowania zdrowego stylu życia, projekt zakładał integrację międzypokoleniową.
Troska o zdrowie to najlepsza inwestycja na jaką możemy i powinniśmy sobie pozwolić. Liczne badania wykazują, że największy wpływ na zdrowie człowieka ma prowadzony przez niego styl życia, rozumiany jako zespół codziennych zachowań dotyczących m.in.: odżywiania, aktywności fizycznej i rekreacji, relacji międzyludzkich.
Dzieciństwo jest tym okresem w życiu człowieka, w którym kształtują się postawy określające obecne i późniejsze działania człowieka – również te dotyczące zdrowia, dlatego bardzo ważne jest to, co oferujemy dziecku w zakresie edukacji zdrowotnej. Poczynania wychowawcze powinny zmierzać do wdrażania dzieci już od najmłodszych lat do takiego stylu życia, który wzmacnia i pomnaża zdrowie. Edukacja dzieci w tym zakresie powinna rozpocząć się już w przedszkolu, dlatego działanie te są dla nas tak ważne.
Wiadomo, że w obecnych czasach bardzo niepokojący jest stan zdrowia i sprawności dzieci i młodzieży. Obecne warunki skłaniają do ograniczenia ruchu (jazda samochodem, oglądanie telewizji, komputer), a to przecież ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym i wskaźnikiem zdrowia. Ograniczenie ruchu sprawia, że dzieci są nie tylko mało sprawne, ale ich organizmy mają zakłócone różne ważne procesy życiowe. Dzieci łatwo zapadają na różne choroby i są mało odporne.
Dlatego też, nasza szkoła podejmuje działania promujące zdrowie. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Uczestniczymy w programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia, dlatego projekt ten wydał nam się idealnym kluczem dla kontynuacji naszej pracy.
Dbałość o zdrowie ucznia, to jedno z zasadniczych zadań naszej szkoły, dążącej do pełnego i wszechstronnego rozwoju wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, wyrabiamy u nich nawyki zdrowego stylu życia, nauki i pracy.
Na warsztatach kulinarnych dzieci razem z rodzicami przygotowywały kolorowe kanapki, piekły reniferowe babeczki. Bardzo interesujące było spotkanie z dietetykiem, którego celem była poprawa świadomości uczniów i rodziców i wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych. Tematyka spotkania dotyczyła m.in.:
zwrócenie uwagi na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (regularność żywienia, odpowiednie nawadnianie organizmu, jak powinny wyglądać: śniadanie, II śniadanie, podwieczorek i kolacja, czego powinniśmy unikać i dlaczego);
wpływ wody na właściwe funkcjonowanie młodych osób (norma dla dzieci i młodzieży);
zapotrzebowanie energetyczne dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
zapoznanie uczniów z czytaniem etykiet produktów spożywczych (na co zwracać uwagę, co to jest wartość energetyczna i odżywcza, GDA, termin przydatności do spożycia, data minimalnej trwałości);
zwrócenie uwagi na jakość jedzenia w wieku szkolnym (co powinni jeść, czego unikać);
pułapki żywieniowe (skład wody smakowej i napojów kolorowych, skład Fast- foodów);
prawdy i mity dotyczące właściwego odżywiania;
zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy żywieniowe.
Zofia Stec