Uczymy i wychowujemy od 1916 roku

Przyczyny powstawania agresji

wśród dzieci i młodzieży

W obecnych czasach wśród dzieci i młodzieży coraz częściej obserwuje się wiele zachowań agresywnych. Jednym z czynników tych zachowań jest sprzeciwianie się rodziców wszystkiemu co robią ich pociechy. Dzieci wychowane w takiej atmosferze w sposób nieświadomy naśladują postępowanie rodziców. W innych przypadkach sami rodzice w trakcie rozwoju przeżyli wiele trudności, które pozostawiły w nich uraz, i teraz chcąc oszczędzić tego swojemu dziecku, niczego od niego nie oczekują, nie stawiają żadnych ograniczeń i wybaczają mu niewłaściwe zachowanie. Zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że zastępczo cieszą się z agresji dziecka lub, ze pośrednio są wobec niego agresywni, nie pomagają mu w prawidłowym rozwoju.

Inną przyczyną rozwoju agresji może być to, że rodzice nie utrzymują spójnego i dobrego związku z dzieckiem. Wspaniali rodzice, którzy są stale nieobecni, nie mogą pomóc swojemu dziecku w naśladowaniu ich. Związek taki nie wnosi dostatecznego wkładu miłości do zaspokojenia emocjonalnych potrzeb dziecka.

Inną przyczyną, na która zwraca się coraz większą uwagę, jest przemoc lansowana przez telewizję i środki masowego przekazu. Przeprowadzane badania wykazują, że dziecko nim osiągnie 14 rok życia, ma okazję dzięki telewizji być świadkiem 18 000 morderstw orazniezliczonych aktów przemocy. Zawarte w nich wzory agresywnego zachowania są mimo woli naśladowane. Inne przyczyny tego zjawiska to:

ü       rozbicie rodziny

ü       brak odpowiednich rozrywek

ü       zajęcia rodziców poza domem

Zofia Stec

 

 

 

Zdjęcie Artykułu

 

 

Certyfikaty

cert1

 

kod certyfikatu

Odwiedziło nas:

Dzisiaj14
W tym miesiącu448
Wszystkich gości35746